header

Je vaša chodba správne osvetlená?

Chodba dokáže o vašom vkuse druhým veľa naznačiť. Akú farbu ste zvolili na steny, či ste do chodby volili veľa úložného priestoru alebo ste sa naopak snažili o minimalizmus, aké bytové doplnky ste použili, toto všetko tvorí vizitku vášho bývania. Aby ste dotvorili správnu atmosféru, je dôležité zamerať sa aj na vhodné osvetlenie.

 

Funkčnosť nadovšetko

Väčšinou sa v bytoch a domoch stretávame s chodbami, ktoré sú rozmerovo menšie. V mnohých prípadoch sú uzučké a často sa v nich nachádza iba vstavaná skriňa alebo skrinka na topánky a vešiak. V tomto prípade je najvhodnejší druh svietidla to stropné. Z pochopiteľných dôvodov nie je správne dať do malej chodby veľký luster, o ktorý si každý otrieska hlavu, najmä keď chodbou kráča potme. Závesné svietidlá je najideálnejšie aplikovať do veľkých hál a chodieb s vyššími stropmi, kde nebudú pôsobiť ako päsť na oko.

 

medium_a63x5556

 

Okrem toho, že má svietidlo zapadať do celkového dizajnu vášho interiéru, malo by spĺňať okrem okrasnej aj ďalšiu funkciu, a tou je dostatočné osvetlenie priestoru. Na určenie najideálnejšej svietivosti sa používa jednoduchý vzorec: vynásobte metre štvorcové danej miestnosti číslom 200. Získate tak počet lúmenov, ktorým by ste chodbu mali zaopatriť. Nezanedbávajte tento vzorec.

 

medium_a63x5721

 

Chodby sú často najtmavšími miestnosťami nášho obydlia, ak nerátame samostatný šatník alebo špajzu, a preto ak sa v nich nenachádza okno, musíme si pomôcť technickými výdobytkami. Vďaka tomu budete môcť veľmi ľahko nájsť v skriniach všetko, čo potrebujete, alebo sa skontrolovať v zrkadle pred odchodom z domu a neprehliadnete pritom žiaden fliačik!

 

medium_a63x3100

 

Keď je reč o zrkadle...

Je veľmi efektné, pokiaľ venujete samostatnú pozornosť aj osvetleniu zrkadla. Väčšinou sa osvetľuje prostredníctvom nástenného svietidla, ale v súčasnosti sú obľúbené aj LED pásy, ktorými je zrkadlo orámované. LED žiarovky dokážu vyprodukovať svetlo až na 50 000 hodín a vzhľadom na to, že svietime najmä v šere a tme, môžeme povedať, že nám budú verne slúžiť až do konca života. Šikovný vynález!

 

Vyskúšajte technológiu LED svetiel použiť aj mimo zrkadla, napríklad do bodového osvetlenia, ktoré je s obľubou využívané najmä v členitých miestnostiach, kde je potrebné svetlo rozvrhnúť rozumne, nech sa dostane aj do najtmavšieho kúta. Takto nielen ušetríte na energii, ale ešte budete aj pokrokoví!

 

 

Ďakujeme nášmu partnerovi v online službe YIT PLUS - spoločnosti CASCA s.r.o. za posvietenie si na túto tému.

 

Chcete dostávať pravidelné inšpirácie pre lepší domov?

pencil

Mohlo by sa vám páčiť

Funkcionalizmus v kúpeľni

Pokračovať na článok

Funkcionalizmus v kúpeľni

Pokračovať na článok