header

Dekorácia Himmeli

„Himmeli“ je tradičná fínska ozdoba a štýl viazania dekorácií. Pôvodne bola zhotovovaná zo suchej slamy a uväzovala sa nad štedrovečerný stôl, aby priniesla hojnosť úrody na ďalší rok. Časom našla využitie aj mimo vianočného obdobia a stala sa obľúbeným bytovým doplnkom. Moderné himmeli dekorácie sa viažu z kovových alebo sklenených rúrok pomocou tenkého drôtika. Rôznymi štýlmi viazania vznikajú veľmi efektné závesné geometrické dekorácie. Inšpirujte sa touto škandinávskou technikou a vyrobte si nevšednú dekoráciu na stôl.

Budete potrebovať:

  • Tenký ohybný drôtik (priemer záleží od vnútorného priemeru rúrky).
  • Mosadzné rúrky (zoženiete na internete v kreatívnych potrebách alebo v stavebninách, dlhé 0,5 - 1 m - takúto rúrku treba narezať na kratšie). Ak nemáte mosadzné rúrky, použite tenké plastové slamky. :)
  • Nožnice na strihanie drôtu.

 

1

Postup:

1. Rúrku/slamky si narežeme na 3 veľkosti, podľa toho, akú veľkú dekoráciu chceme mať. Naša výsledná dekorácia má rozmery 15 x 13,5 a na to sme použili:

- 5 x 12 cm rúrky (základná veľkosť)

- 5 x 8 cm rúrky (2/3 zo základnej veľkosti)

- 15 x 6 cm rúrky (1/2 zo základnej veľkosti)

Podľa tohto pomeru si narežete akýkoľvek rozmer rúrok/slamiek - podľa želanej finálnej veľkosti doplnku.


2. Odstrihneme si drôtik, asi 1m (vždy je lepšie pracovať s kratšími dĺžkami a potom prípadne nadpájať ďalší kúsok drôtika) a prevlečieme ho cez prvú 8 cm rúrku (stredná veľkosť). Zahneme – drôtik sa nám tak nevyvlečie.

2

3. Na drôtik navlečieme zvyšné štyri 8 cm rúrky a ukončíme to tak, že koniec drôtika prevlečieme cez vnútro prvej rúrky. Tým nám vznikne päťhranná obruč.

3

4. Na drôtik navlečieme 2 kusy najdlhších, 12 cm rúrok. Koniec drôtika prevlečieme cez rúrku, ktorá je oproti a vznikne nám vrchol dekorácie.

5

5. Druhú 12 cm rúrku navlečieme na drôtik a smerujeme na vrchol dekorácie, kde drôtik niekoľkokrát obmotáme o vrchol. Pokračujeme tak, že si navlečieme ďalšiu 12 cm rúrku a prevlečieme drôtik o susednú rúrku tak, že nám vznikne pyramídka.

6

6. Z nej ťaháme drôtik s navlečenými rúrkami podľa nákresu – používame najmenšie, 6 cm rúrky. V podstate je jedno, akými ťahmi dosiahnete požadovaný tvar, nemáte sa ako pomýliť, keď budete drôtik prepletať cez vnútra susedných rúrok.

8

7. Posledným krokom je spojiť vrcholy okrajových trojuholníčkov ďalšou rúrkou. Zostalo nám posledných 5 ks najkratších rúrok, ktoré na toto použijeme.

11

8. Pretŕčajúce drôtiky zakrútime okolo spojov a konce odstrihneme. Hotovo! :)

13

Ďakujeme Luloface - industriálny dizajn za krásny postup. Viac inšpirácií nájdete v ďalších článkoch.

Chcete dostávať pravidelné inšpirácie pre lepší domov?

pencil

Mohlo by sa vám páčiť

Kúpeľňa s bodovým osvetlením - najlepšia voľba

Pokračovať na článok

Blogerky priniesli do Tammi čerstvý severský vietor

Pokračovať na článok

Ako sme kupovali byty v minulosti a ako dnes?

Pokračovať na článok